Działalność

Napisał 

Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” w Bielsku-Białej jest stowarzyszeniem ludzi, których wspólną pasją jest poszukiwanie, eksplorowanie, zdobywanie, zwiedzanie, a także ochrona wszelkich obiektów jaskiniowych.
Nasza działalność koncentruje się najczęściej na obszarze Beskidów i Tatr, ale odbywamy również podróże w wysokie Alpy i inne góry całego świata. Jesteśmy turystami i podróżnikami, sportowcami oraz ludźmi, którzy rywalizują z własnymi słabościami.
Stanowimy bardzo zróżnicowane społeczeństwo, które jest w trakcie ciągłych zmian. Wszyscy chodzimy po jaskiniach i wspinamy się w górach, wielu z nas uprawia kanioning, skitouring, jeździ na nartach i rowerach górskich.

Od 1969 roku zachęcamy każdego do wspólnej eksploracji jaskiń i zdobywania szczytów. Prowadzimy profesjonalne szkolenia z technik jaskiniowych, a także instruktarze ułatwiające bezpieczne korzystanie z gór latem i zimą.

Przede wszystkim jednak jesteśmy stowarzyszeniem ludzi wzajemnie wspierających się w realizacji naszych pasji.

O większości naszych działań można dowiedzieć się studiując sprawozdania na stronie internetowej www.speleobielsko.pl, a z wielu z nich można skorzystać nie będąc nawet Członkiem Speleoklubu! Każdy w dowolnej chwili może przejrzeć tworzoną przez nas Bazę Jaskiń Polski, czy szczegółową Bazę Obiektów Jaskiniowych Polskich Karpat Fliszowych. Można również kupić i poczytać redagowane w całości przez Członków SBB, niecykliczne pismo „Zacisk” na łamach którego zamieszczamy relacje z ciekawych odkryć oraz wypraw w których brali udział Członkowie naszego stowarzyszenia.

Działalność Speleoklubu Bielsko-Biała materializuje fascynację jaskiniami i górami, która silnie łączy nasze zróżnicowane, ale nieziemsko (podziemnie) ciekawe „speleospołeczeństwo”.