środa, 10 grudzień 2014 10:27

Nowa długość i plan Jaskini Dującej

Napisał

W 2013 i 2014 r. członkowie naszego klubu (Agnieszka Wróbel i Rafał Klimara) dokonali ponownych pomiarów jednej z większych jaskiń beskidzkich - Jaskini Dującej.

 

Pomimo skartowania kilku nowych korytarzy nieuwzględnionych na starym planie, ciąg pomiarowy wyszedł nam znacznie krótszy niż poprzednikom. (ok. 15%)

Stare dane jaskini to: 582m długości i -18m głębokości

 Nowe parametry jaskini to: 498m długości i -17,5m głębokości.

Poprzedni plan można znaleźć w Jaskiniach nr 4 (45) z 2006r. Nowy prezentujemy poniżej:

 Plan Jaskini

niedziela, 17 marzec 2013 20:03

Ostra

Napisał

Jaskinia Ostra-Rolling Stones

Długość: 850m
Głębokość: 60m

UWAGA JASKINIA LEŻY NA TERENACH PRYWATNYCH. DO JASKINI WCHODZISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. PROSIMY O NIEPOZOSTAWIANIE ŚMIECI I NIEROZPALANIA OGNISKA.

W jaskini w okresie zimowym hibernuje duża ilość nietoperzy (ponad 100 sztuk). Prosimy o wstrzymanie się w zwiedzaniu jaskini w okresie od 15 pażdziernika do 15 kwietnia.

Jaskinia od której wszystko się zaczeło. Obecnie jest najgłębszą znaną jaskinią w fliszu karpackim i czwartą najdłuższą. Różni się od typowych jaskiń beskidzkich morfologią i gabarytami. Główny ciąg jaskini rozwinął się na wielkich szczelinach o przebiegu zbliżonym do kierunku N-S. Tymi ogromnymi szczelinami swobodnie spacerujemy podziwiając piękno podziemnego świata :)

Jaskinia została odkryta jako dwie osobne dziury które z czasem się połączyły. Mejsce połączenia to łatwe Z1. Oprócz tego zacisku ciaśniejsze miejsca występują w rejonie dna.
Pozostałe niewielkie jaskinie na tym osuwisku:
Jaskinia Niewypał Jaskinia Expresowa (dł. 12m, gł. 6m)
Jaskinia Em 5 Jaskinia Szyderców (dł. 30m, deniwelacja 11 m)

Uwaga. W jaskiniach i na osuwisku wciąż są prowadzone przez odkrywców prace eksploracyjne.

Co roku przez członków Speleoklubu Bielsko Biała organizowany jest biwak pod jaskinią w ostatni weekend lata czyli tz. Święto Kopaczki :)

Chętnych do zapoznania się z dokładnym opisem jaskini i planem odsyłam do Jaskiń nr 68 a teraz zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć. Uwaga.

Zdjęcia to swoisty misz masz. Są to zarówno zdjęcia pozowane jak i zupełnie spontaniczne.

Z jaskiń, z powierzchni, robione podczas eksplorcji jak i odpoczynku. Autorem wszystkich zdjęć jest jak zawsze Maciek 'JEZIO' Jeziorski.

poniedziałek, 04 marzec 2013 18:20

Jaskinia Niedźwiedzia Górna

Napisał

Największe odkrycie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w 2012 roku. Speleoklub Bielsko-Biała brał czynny udział zarówno w odkryciu jak i eksploracji tej niesamowitej dziury. Najładniejsza dotychczas poznana jaskinia jurajska i jedna z niewielu w Polsce z tak bogatą i różnorodną szatą naciekową. W jaskini znaleziono liczne kości i czaszki niedźwiedzi jaskiniowych i gliniane skorupy z przed 1500 lat. Więcej informacji i plan jaskini w najbliższych "Jaskiniach" (nr 70), a już teraz zapraszamy do obejrzenia unikatowej galerii zdjęć autorstwa Maćka'JEZIA'Jeziorskiego.