Maja Jędrzejewska
Jerzy Ganszer

Na powierzchni zanotowano - 14 °C.  Akcja w jaskini 3 godziny 50 minut. W użyciu lina fi 6 mm.

Marcin Freindorf Frytka - KKTJ
Maja Jędrzejewska

Krótka akcja do Starego Dna jaskini + spacer nad pierwszy syfon.
W Tatrach zima i naprawdę zimno. Najwięcej czasu zajął nam powrót super skrótem, przez Wantule w sypkim śniegu, ech, radość z dojścia do ścieżki była ogromna.
Elżbieta Jasiak
Ewelina, osoba towarzysząca
Wojtek Jasiak
Łukasz Piechocki
Franek Wawrzuta AKPG BB
Wacław Michalski
Mieliśmy okazję odbyć kultowy dla każdego miłośnika gór treking do bazy pod Everestem sławną doliną Khumbu oraz przejście przez przełęcz ChoLa i powrót doliną Ngozumpa. Osiemnaście dni maszerowania po najwyższych górach na ziemi. Człowiek uświadamia sobie dopiero ich potęgę, kiedy idzie jedną doliną przez tydzień żeby zobaczyć Everest, dostaje zadyszki gdy wchodzi na Kala Pattar ledwie 5648 m npm (bywają różnie podane wysokości !) i niedotlenia się i marznie przez 10 dni powyżej 4800. Kapitalna przygoda, dostałem zaproszenie od głównych organizatorek, obie dziewczyny ogarnęły większość tematu (dzięki !!) i gdyby ktoś się skusił na powtórkę odsyłam do Eli i Eweliny. Zobaczyliśmy wszystkie te magiczne miejsca, które dotychczas tylko znałem ze sprawozdań wypraw himalajskich czy książek: lotnisko Lukla, Namche Bazar, klasztor Tengboche, Gokyo, Katmandu, buddyjskie stupy na tle śniegów, karawany jaków, szerpów dźwigających ciężary, lasy rododendronów i pachnące ziołami hale, topniejące lodowce, Chomolungmę, Cho Oyu, Makalu, Ama Dablam czy Lhotse z południową ściną gdzie zginął Kukuczka. Możemy opowiadać długo... i tak zrobimy, dostaniecie zaproszenie na wspomnienia i prelekcję.  W tym samym czasie podobny treking zrobiła Majka i Adam, góry są tak wielkie, że mimo planów nie spotkaliśmy się jednak !
Marek Sobański
Michał Ganszer
Jerzy Ganszer

Czas akcji w jaskini 6 godzin i 10 minut. W górach zima! Piękna akcja! Bardzo mało ludzi! Zapraszamy wszystkich na tego typu wyjazdy - informacje na stronie - P.
Zdjęcie wykonano w Korytarzu Mamutowym.
Jerzy Ganszer
Piotr Gawlas

Szybka akcja do Czarnej, Z otworu północnego doszliśmy do najwyższego punktu jaskini, bez pośpiechu, czas ok. 5 godzin. Na powierzchni piękna zima się zrobiła, ok. 40 cm świeżego śniegu.
Agnieszka Ziarko (SDD)
Wiktor "Ahmed" Joniec (SDD)
Waldek Bartosik (SŁ)
Łukasz Pasternak (SŁ)
Marcin "Hrabia" Kowalik (SŚ)
Katarzyna "Lena" Koprowska (KA GB GOPR / Były członek klubu)
Łukasz Paszkiewicz (WKGiJ)
Bartosz Brzezinka
Dawid Jędrysek
Łukasz Mazurek

Korzystając z długiego weekendu wybieramy się do Włoch. Nasz cel to leżące w rejonie Friuli - Wenwcja Julijska miasteczko Fernetti, tuż przy Słoweńsko - Włoskiej granicy. Zatrzymujemy się na znanym mi już kampingu Excalior. Pogoda mocno jesienna, także wszyscy pod nosem nucimy na zmiane Dancing in the rain oraz Ciągle pada. Pomimo powodzi w jednym z namiotów i kapryśnej pogody, humory dopisują. Odwiedzamy jaskinie: Grotta Noe', Abisso di Fernetti, Grotta Gag, Grotta Del Margo, Grotta Sala Bianca, Grotta Sottomonte oraz inne. Nie zabrakło włoskiego jedzenia, wycieczki nad Adriatyk. Za rok wracamy na pewno do Fernetti.
Wojciech Chroszcz
Katarzyna Więckowska 
Małgorzata Blaszczyk
Mateusz Wielke
Łukasz Kosiński
Olga Kraszewska
Adam Jakubczyk
Maciej Jeziorski
Monika Wróbel
Bartosz Brzezinka
Tomasz Grzegrzułka
Ewa Rutkowska
Filip Pukmiel
 
  W dniu Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie już miał miejsce wyjazd kursowy w Sokole Góry. 
  Kursanci zwiedzili jaskinie: Studnisko, Wszystkich Świętych, Olsztyńską oraz Koralową.
  Pogoda i humory dopisały, wyjazd zaliczamy do bardzo udanych! 
Robert Bereta
"Murzyn" Tomek Grzegrzułka

Zaduszki w Awenie Wszystkich Świętych
Piotr Gawlas
Hieronim Gawlas
Małgorzata Pocha - O.T.

Pogoda była w sam raz, na odwiedzenie Sokolich Gór. Znowu wybraliśmy Studnisko. Chcieliśmy potestować nowy sprzęt, ale głównie temu, że to ostatnie chwile, żeby tę jaskinię odwiedzić, bo od 15 listopada do 1 września objęta jest okresem ochronnym, więc zwiedzanie jest niemożliwe. Oprócz nas Studnisko odwiedziło dziś kilka ekip, spotkaliśmy ludzi z SDG i z WKTJ. Było miło i wesoło.


Michał Salecki
Roman Czarnecki - Weteran
Jerzy Ganszer

Starsi panowie odwiedzili następujące jaskinie: Studnisko, Urwistą, Aven Wszystkich Świętych, Olsztyńską, Koralową. W Studnisku testowano zjazd i wychodzenie na linie fi 6 mm.

Tutaj uwagi do stosowania tej liny cienkiej:  w rolkach instalujemy "S", "S" i" C", podczas zjazdu linę trzymamy w dwóch rękach. Schunt na tej linie nie działa! Podczas wychodzenia sprzęt zaciskowy powinien być "nowy", bo się może ślizgać. No i należy posiadać pozytywną psychikę!

Michał oświadczył, że zapłacił składki klubowe i powrócił na łono Klubu, należy wspomnieć, że zaczynał działać w SBB początkiem lat 90-tych XX wieku!

A Roman Czarnecki w Sokolich Górach był tylko na swoim kursie kilkadziesiąt lat temu! i był bardzo zadowolony z akcji!
Należy wspomnieć, że Roman pozbierał trochę śmieci na naszej drodze.
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Suma podejść - 1069 m. Pokonano Perć Akademików - trasa poprowadzona przez większą ilość skał!  Pogoda dość wietrzna, na szczycie zero ludzi. U góry miejscami 40 cm śniegu! - w górach zima to znaczy powyżej schroniska. Mało kto wie, że w kopule szczytowej Babiej Góry jest schronisko podskalne i to jest najwyżej położony obiekt jaskiniowy w Polskich Karpatach Fliszowych. 
Na szczycie stanęła jedna osoba. Na zdjęciu Markowe Szczawiny - kiedyś za schroniskiem było pole namiotowe i tam miałem swoją pierwszą noc w namiocie!
Anna Stolarczyk - Osoba Towarzysząca
Jerzy Pukowski
Roman Czarnecki - Weteran
Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer

To jest dziwne miejsce, w przeszłości kilku osobom bolała głowa, Agnieszka miała kontakt ze "złą energią", dwie osoby znalazły tam znak solarny, a potem nie potrafiły go odszukać, jest tam ponad 20 domniemanych kurhanów, kilka jaskiń, ryt naskalny, tam nasi starsi koledzy znaleźli grot włóczni  z okresu rzymskiego /jest teraz w muzeum/.
Bartłomiej Brylski - Beskidzki Klub Narciarzy "Gronie" - PTTK Bielsko-Biała
Małgorzata Imielska - Osoba Towarzysząca
Anna Brylska - Osoba Towarzysząca
Stanisława Tomczyk - Były Członek Klubu
Ewa Chylaszek Brylska - Weteran
Izabela Manda-Rosner
Jerzy Pukowski
Sylwia Wójcik
Jerzy Koczur
Jakub Krajewski
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz
Elżbieta Imielska
Jerzy Ganszer

Urna została wymieniona na bardziej szczelną. W tej chwili mamy zarejestrowanych 31 Kolegów, którzy nie żyją. Część osób wspinała się. Dziękujemy za przybycie. Informacja o akcji była na Stronie-P. 
Zofia Gutek

Start przy dolnej stacji kolejki i 2 km do schr. na Stożku 
 
Była piękna pogoda
Jakub Krajewski
Anna Stolarczyk - Osoba Towarzysząca
Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Wszyscy spotkaliśmy się na szczycie. Formalnie tylko dwie ostatnie osoby biegły trasą. 
Wiadomość o akcji była na Stronie - P.
Zapraszamy wszystkich na następny bieg.
Sylwia Wójcik
Wojciech Jasiak

Wyjazd typowo wypoczynkowo-turystyczny, ale grotołazi nie marnują czasu na leżenie i plażowanie więc w planach oczywiście były góry i jaskinie. Po wylądowaniu w Trapani udaliśmy się promem na wyspę Marettimo gdzie udało nam się wyjść na najwyższy szczyt tej wyspy Monte Falcone, o wysokości 686 m n.p.m. Na tej  wyspie znajduje się dość spora ilość jaskiń - grot, dostępnym jedynie od strony morza na które można popłynąć łodzią, niestety z powodu zbyt silnego wiatru żadna łódź nie wypływała i nie udało nam się ich zwiedzić. Droga powrotna z wyspy usłana była różnymi przygodami związanymi z lekkim sztormem panującym na morzu i odwołanymi promami, ale dzięki pomocy mieszkańców się udała. Na Sycylii zwiedzaliśmy między innymi rezerwat Zingaro, szczyt góry Monte San Giuliano, gdzie znajduje się jedno z najpiękniejszych miasteczek Sycylii – Erice. Przeszliśmy szlak, wzdłuż wybrzeża wokół góry Monte Cofano o wysokości 659 m n.p.m na którą z powodu burzy nie udało się nam wspiąć, za to po drodze zwiedziliśmy przepiękny skansen etnograficzny w Grocie Mangiapane. A Kwintesencją tego dnia było wejście do Groty Krucyfiksu (wł. Grotta del Crocifisso), jaskinia położona jest 55 m. n.p.m i swą nazwę bierze od kapliczki z krzyżem. Tworzy ją korytarz w kształcie łuku o szerokości 6 m i głębokości 23 metry. Wyjazd mimo zawirowań pogodowych bardzo udany, a liczna ilość jaskiń zachęca do powrotu w te miejsce, zwłaszcza do tych dostępnym jedynie nurkowo.
Jerzy Pukowski


W niedzielne południe wybrałem się z Cygańskiego Lasu na Kozią Górkę. Ze względu na ogromny tłok do schroniska nawet nie próbowałem się dostać. Schodziłem wzdłuż starego toru saneczkowego na Błonia. Na szlaku spotkałem Wandę i Jurka Ganszerów. Pogoda dopisala.
Paweł Kasperkiewicz
Beata Michalska Kasperkiewicz
Bejke - pies towarzyszący typu suka
 
W oczekiwaniu na resztę ekipy kanioningowej przez pół tygodnia turystycznie zwiedzialiśmy Alpy Karnickie i Friulijskie- no to rewelacja!!! prawie jak Dolomity tylko bez ludzi. Wisienką na torcie była tama w dolinie Vajnot - tam w 1963 roku wydarzyła się największa włoska tragedia- do wypełnionej zapory zsunęło się pół góry i zginęło ok. 2 tys osób.
Polecamy serdecznie. Generalnie w tym roku te Włochy to nasze odkrycie :) chociaż w tym rejonie byliśmy już 4 raz.
Bejke - OT pies towarzyszący typu suka
Małgorzata Bugajska-Ganszer
Michał Ganszer
Paweł Kasperkiewicz
Kuba Krajewski
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Małgorzata Toczyłowska
 
Ekipa w wyśmienitym stylu pokonała 3 kaniony. 
Rio Patoc - kanion akurat na pierwszy dzień po przyjeździe i zmęczeniu całonocną podróżą ;). Najfajniejszy element to droga powrotna wpław rzeką Fela.
Frondizzon - kanion do którego na pewno wrócimy. Mistrzostwo. Miejscami wąska strzelina z wysokimi ścianami-prawie jak w jaskini :)
Trzeci, wybrany żeby było krótko po imprezie - La Foca -  intrygujący.....niektórym się podobał, niektórym nie. Też wąska szczelina, zaklinowana miejscami pniami i konarami drzew, nawet o wysokosci 4 m. 
Paweł i Bejke tworzyli grupę zabezpieczającą, za co dziękujemy.
Ponadto z zwiedzano stary fort, miasteczko Venzone, Pontteba, stare okopy z 1 WŚ, używano wina białego z nalewaka, lodów, kawy. Chyba wszyscy zadowoleni.
Tymoteusz Siedloczek
Kamil Przemyk

Bardzo przyjemne wspinanie, ładna pogoda. Zadni Mnich po grani, Mnich drogą klasyczną.
Uczestniczył w kursie taternictwa jaskiniowego w latach 1975/76. Nabożeństwo żałobne było w kościele Zbawiciela /Plac Lutra/. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Listopadowej
Sylwia Wójcik
Zosia Gutek
Agnieszka Krawczyk - BCK
Łukasz Mazurek
Tomasz Stryczek
Ewa Stryczek - Osoba Towarzysząca
Wojciech Jasiak

Podczas Speleokonfrontacji mieliśmy przyjemność wysłuchać poprzednich organizatorów Speleokonfrontacji: Andrzeja Kozika, Izę Włosek, Włodzimierza "Rowera" Matejuk, Grzegorza "Docenta" Badurski, Kornelię Dubiel. Poznaliśmy genezę powstania Speleokonfrontacji oraz ciekawe historie związane z nimi.
Zwycięzcy konkursów
Nagroda Jury (skład Jury: Iza Włosek, Iza Luty, Andrzej Kozik, Fundacja Slavipole, Marcin z Explopsklep Będzin)
1. Miejsce - Dominik Tarnawski (Speleoklub Warszawski) – Lampo 2023
2. Miejsce - Iza Olczak (SKTJ) - Hagengebirge 2023
3. Miejsce - Dariusz Bartoszewski (SKTJ) - Macedońska Speleomajówka
Nagroda Publiczności
1. Miejsce – Mateusz Golicz (WKTJ) - Hoher Goll 2023
2. Miejsce – Dominik Tarnawski (Speleoklub Warszawski) – Lampo 2023
3. Miejsce – Jakub Pysz (Dzika Grupa z Malinki) - Beskidzkie źródełko
W sobotę odbyły się zawody – Speleotriathlon. Uczestniczy mieli do przebiegnięcia 1,5 km, przejść jaskinię Berkową oraz przejść trawers małpiego gaju na skałach.
Kwalifikacja kobiet
1. Sonia Hoffmann
2. Elena Shevczenko
3. Agnieszka Ziarko
4. Kinga Jendryke
Kwalifikacja mężczyzn
1. Dominik Lewandowski
2. Marcin Kowalik
3. Maciej Król
Absolwent kursu 1975/76. Zdjęcie wykonano w Podzamczu podczas wyjazdu kursowego w 1976 r.

Zakończenie sezonu odbyło się w Schronisku młodzieżowym w Rajczy. Zaczęliśmy od prezentacji, każdy z chętnych prelegentów mógł opowiedzieć o swoich jaskiniowych (i nie tylko) podbojach. Usłyszeliśmy o wyprawie dwóch grup do Francji m. in. do jaskini Pierre Saint Martin, Kudłaty opowiedział o wyprawie na skitury do Iranu i wyprawie do jaskiń w 2018 roku. Był też akcent canyoning’u (kanioningu) i wyprawa do jaskiń na Słowenii.

Nie zabrakło ogniska w ten chłodny wieczór, po którym kursanci z sezonu 2022/2023 pokazali zbiorczą prezentacje z całego roku kursu – a w niej kilka ciekawych filmików z mokrych zimowych przejść w jaskiniach.

Po prezentacji przystąpiono do chrztu! Kursanci połączeni wyblinkami: Marta Dudek, Marlena Magiera, Kamil Przemyk, Filip Perek, Tymoteusz Siedloczek, a także Karolina Barciszewska-Kozioł – to oni zdobyli blachy klubowe, które teraz mogą nosić z dumą!

Bo chrzcie zabrzmiała głośno muzyka i tańce trwały do późnej nocy, albo jak kto woli do wczesnego rana.

Było nas ponad 30 i bawiliśmy się świetnie!

 

Marlena Magiera

Stanisław Dudzik - Były Członek Klubu - na zdjęciu
Jerzy Ganszer

Spotkałem starego członka Klubu - Stanisława Dudzika. On pozdrawia wszystkich w Klubie!
Był prezesem SBB, posiada tytuł Honorowego Członka SBB. Kierownik wielu wypraw zagranicznych.
Piotr Beczała
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer

Odbyła się wizyta u Członka Honorowego SBB Piotra Beczały. Było bardzo miło. Powspominaliśmy stare czasy! Piotr na pierwszym planie, z tyłu Pukuś.
Barbara Mazanowska - Osoba Towarzysząca
Zdzisław Grebl
Beata Burdynowska - Weteran
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Elżbieta Imielska
Agnieszka Gądek 
Lidia Ganszer - Osoba Towarzysząca
Michał Ganszer - chwilowo
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Wacław Michalski
Honorata 'Honka' Kaczmarek - Były Członek Klubu
Błażej Nikiel
Jerzy Ganszer
 
To były zdjęcia Agnieszki. Tam też były jaskinie!

Jerzy Pukowski
Agnieszka Gądek
Dawid Jędrysek
Adam Bailon
Zuzanna Honisz
Jarosław Biliński
Małgorzata Bugalska-Ganszer
Michał Ganszer
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Mateusz Kochut
Paulina Kohut
Katarzyna Szczerba - Były Członek Klubu
Wojciech Stachowiak - Były Członek Klubu
Paweł Gądek
Maja Jędrzejewska
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Izabella Manda-Rosner
Jakub Krajewski
Elżbieta Jasiak
Wojciech Jasiak
Błażej Nikiel
Karolina Barciszewska-Kozioł
Elżbieta Imielska
Rafał Konior- Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Małgorzata Toczyłowska
Grzegorz Więcek
Rafał Stańczuk - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Zofia Gutek
Jerzy Ganszer

plus wiele osób towarzyszących

Duża część osób wysłuchała wykładu Apoloniusza Rajwy ze Speleoklubu Tatrzańskiego i Katarzyny Biernackiej ze Speleoklubu Warszawskiego. Tutaj zdjęcia ze spotkania "kliknij", po pewnym czasie większość zostanie usunięta /można kopiować!/. 
Jak ktoś chce coś mądrego dopisać to niech uzupełnienie przyśle do autora i jego materiał zostanie umieszczony poniżej.

Jan Dunat - Weteran
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Białą
Jerzy Ganszer

Wizyta u Weterana Jana Dunata z Jeleśni. Na zdjęciu to ten po prawej stronie. Z tyłu na ścianie figurki wykonane przez Jana.