Jerzy Ganszer
Na powierzchni zanotowano - 14 °C. Akcja w jaskini 3 godziny 50 minut. W użyciu lina fi 6 mm.
2023.11.26 Jaskinia Miętusia Wyżnia
Marcin Freindorf Frytka - KKTJ
Maja Jędrzejewska
Krótka akcja do Starego Dna jaskini + spacer nad pierwszy syfon.
W Tatrach zima i naprawdę zimno. Najwięcej czasu zajął nam powrót super skrótem, przez Wantule w sypkim śniegu, ech, radość z dojścia do ścieżki była ogromna.
2023.10.20 - 11.14 Trekking w Himalajach
Ewelina, osoba towarzysząca
Wojtek Jasiak
Łukasz Piechocki
Franek Wawrzuta AKPG BB
Wacław Michalski
Mieliśmy okazję odbyć kultowy dla każdego miłośnika gór treking do bazy pod Everestem sławną doliną Khumbu oraz przejście przez przełęcz ChoLa i powrót doliną Ngozumpa. Osiemnaście dni maszerowania po najwyższych górach na ziemi. Człowiek uświadamia sobie dopiero ich potęgę, kiedy idzie jedną doliną przez tydzień żeby zobaczyć Everest, dostaje zadyszki gdy wchodzi na Kala Pattar ledwie 5648 m npm (bywają różnie podane wysokości !) i niedotlenia się i marznie przez 10 dni powyżej 4800. Kapitalna przygoda, dostałem zaproszenie od głównych organizatorek, obie dziewczyny ogarnęły większość tematu (dzięki !!) i gdyby ktoś się skusił na powtórkę odsyłam do Eli i Eweliny. Zobaczyliśmy wszystkie te magiczne miejsca, które dotychczas tylko znałem ze sprawozdań wypraw himalajskich czy książek: lotnisko Lukla, Namche Bazar, klasztor Tengboche, Gokyo, Katmandu, buddyjskie stupy na tle śniegów, karawany jaków, szerpów dźwigających ciężary, lasy rododendronów i pachnące ziołami hale, topniejące lodowce, Chomolungmę, Cho Oyu, Makalu, Ama Dablam czy Lhotse z południową ściną gdzie zginął Kukuczka. Możemy opowiadać długo... i tak zrobimy, dostaniecie zaproszenie na wspomnienia i prelekcję. W tym samym czasie podobny treking zrobiła Majka i Adam, góry są tak wielkie, że mimo planów nie spotkaliśmy się jednak !
2023.11.22 Trawers Czarnej
Michał Ganszer
Jerzy Ganszer
Czas akcji w jaskini 6 godzin i 10 minut. W górach zima! Piękna akcja! Bardzo mało ludzi! Zapraszamy wszystkich na tego typu wyjazdy - informacje na stronie - P.
Zdjęcie wykonano w Korytarzu Mamutowym.
2023.11.19 Jaskinia Czarna
Piotr Gawlas
Szybka akcja do Czarnej, Z otworu północnego doszliśmy do najwyższego punktu jaskini, bez pośpiechu, czas ok. 5 godzin. Na powierzchni piękna zima się zrobiła, ok. 40 cm świeżego śniegu.
2023.11.01-05 - Włochy, Triest, Fernetti
Wiktor "Ahmed" Joniec (SDD)
Waldek Bartosik (SŁ)
Łukasz Pasternak (SŁ)
Marcin "Hrabia" Kowalik (SŚ)
Katarzyna "Lena" Koprowska (KA GB GOPR / Były członek klubu)
Łukasz Paszkiewicz (WKGiJ)
Bartosz Brzezinka
Dawid Jędrysek
Łukasz Mazurek
Korzystając z długiego weekendu wybieramy się do Włoch. Nasz cel to leżące w rejonie Friuli - Wenwcja Julijska miasteczko Fernetti, tuż przy Słoweńsko - Włoskiej granicy. Zatrzymujemy się na znanym mi już kampingu Excalior. Pogoda mocno jesienna, także wszyscy pod nosem nucimy na zmiane Dancing in the rain oraz Ciągle pada. Pomimo powodzi w jednym z namiotów i kapryśnej pogody, humory dopisują. Odwiedzamy jaskinie: Grotta Noe', Abisso di Fernetti, Grotta Gag, Grotta Del Margo, Grotta Sala Bianca, Grotta Sottomonte oraz inne. Nie zabrakło włoskiego jedzenia, wycieczki nad Adriatyk. Za rok wracamy na pewno do Fernetti.
2023.11.11 - Sokole Góry - Wyjazd Kursowy
2023.11.02. Jaskinia Wszystkich Świętych
2023.11.12 - Sokole Góry, Jaskinia Studnisko
Hieronim Gawlas
Małgorzata Pocha - O.T.
Pogoda była w sam raz, na odwiedzenie Sokolich Gór. Znowu wybraliśmy Studnisko. Chcieliśmy potestować nowy sprzęt, ale głównie temu, że to ostatnie chwile, żeby tę jaskinię odwiedzić, bo od 15 listopada do 1 września objęta jest okresem ochronnym, więc zwiedzanie jest niemożliwe. Oprócz nas Studnisko odwiedziło dziś kilka ekip, spotkaliśmy ludzi z SDG i z WKTJ. Było miło i wesoło.
2023.11.08 Sokole Góry
Roman Czarnecki - Weteran
Jerzy Ganszer
Starsi panowie odwiedzili następujące jaskinie: Studnisko, Urwistą, Aven Wszystkich Świętych, Olsztyńską, Koralową. W Studnisku testowano zjazd i wychodzenie na linie fi 6 mm.
Tutaj uwagi do stosowania tej liny cienkiej: w rolkach instalujemy "S", "S" i" C", podczas zjazdu linę trzymamy w dwóch rękach. Schunt na tej linie nie działa! Podczas wychodzenia sprzęt zaciskowy powinien być "nowy", bo się może ślizgać. No i należy posiadać pozytywną psychikę!
Michał oświadczył, że zapłacił składki klubowe i powrócił na łono Klubu, należy wspomnieć, że zaczynał działać w SBB początkiem lat 90-tych XX wieku!
A Roman Czarnecki w Sokolich Górach był tylko na swoim kursie kilkadziesiąt lat temu! i był bardzo zadowolony z akcji!
Należy wspomnieć, że Roman pozbierał trochę śmieci na naszej drodze.
2023.11.15 Babia Góra - turystycznie
Jerzy Ganszer
Suma podejść - 1069 m. Pokonano Perć Akademików - trasa poprowadzona przez większą ilość skał! Pogoda dość wietrzna, na szczycie zero ludzi. U góry miejscami 40 cm śniegu! - w górach zima to znaczy powyżej schroniska. Mało kto wie, że w kopule szczytowej Babiej Góry jest schronisko podskalne i to jest najwyżej położony obiekt jaskiniowy w Polskich Karpatach Fliszowych.
Na szczycie stanęła jedna osoba. Na zdjęciu Markowe Szczawiny - kiedyś za schroniskiem było pole namiotowe i tam miałem swoją pierwszą noc w namiocie!
Jerzy Pukowski
Roman Czarnecki - Weteran
Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer
To jest dziwne miejsce, w przeszłości kilku osobom bolała głowa, Agnieszka miała kontakt ze "złą energią", dwie osoby znalazły tam znak solarny, a potem nie potrafiły go odszukać, jest tam ponad 20 domniemanych kurhanów, kilka jaskiń, ryt naskalny, tam nasi starsi koledzy znaleźli grot włóczni z okresu rzymskiego /jest teraz w muzeum/.
2023.11.01 Cmentarz Symboliczny SBB
Małgorzata Imielska - Osoba Towarzysząca
Anna Brylska - Osoba Towarzysząca
Stanisława Tomczyk - Były Członek Klubu
Ewa Chylaszek Brylska - Weteran
Izabela Manda-Rosner
Jerzy Pukowski
Sylwia Wójcik
Jerzy Koczur
Jakub Krajewski
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz
Elżbieta Imielska
Jerzy Ganszer
Urna została wymieniona na bardziej szczelną. W tej chwili mamy zarejestrowanych 31 Kolegów, którzy nie żyją. Część osób wspinała się. Dziękujemy za przybycie. Informacja o akcji była na Stronie-P.
2023.10.21 Bieg na Stożek
2023.10.21 Puchar 12 Wzniesień - Kozia Górka
Anna Stolarczyk - Osoba Towarzysząca
Rafał Konior - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer
Wszyscy spotkaliśmy się na szczycie. Formalnie tylko dwie ostatnie osoby biegły trasą.
Wiadomość o akcji była na Stronie - P.
Zapraszamy wszystkich na następny bieg.
2023.09.21-25 Sycylia
Wojciech Jasiak
Wyjazd typowo wypoczynkowo-turystyczny, ale grotołazi nie marnują czasu na leżenie i plażowanie więc w planach oczywiście były góry i jaskinie. Po wylądowaniu w Trapani udaliśmy się promem na wyspę Marettimo gdzie udało nam się wyjść na najwyższy szczyt tej wyspy Monte Falcone, o wysokości 686 m n.p.m. Na tej wyspie znajduje się dość spora ilość jaskiń - grot, dostępnym jedynie od strony morza na które można popłynąć łodzią, niestety z powodu zbyt silnego wiatru żadna łódź nie wypływała i nie udało nam się ich zwiedzić. Droga powrotna z wyspy usłana była różnymi przygodami związanymi z lekkim sztormem panującym na morzu i odwołanymi promami, ale dzięki pomocy mieszkańców się udała. Na Sycylii zwiedzaliśmy między innymi rezerwat Zingaro, szczyt góry Monte San Giuliano, gdzie znajduje się jedno z najpiękniejszych miasteczek Sycylii – Erice. Przeszliśmy szlak, wzdłuż wybrzeża wokół góry Monte Cofano o wysokości 659 m n.p.m na którą z powodu burzy nie udało się nam wspiąć, za to po drodze zwiedziliśmy przepiękny skansen etnograficzny w Grocie Mangiapane. A Kwintesencją tego dnia było wejście do Groty Krucyfiksu (wł. Grotta del Crocifisso), jaskinia położona jest 55 m. n.p.m i swą nazwę bierze od kapliczki z krzyżem. Tworzy ją korytarz w kształcie łuku o szerokości 6 m i głębokości 23 metry. Wyjazd mimo zawirowań pogodowych bardzo udany, a liczna ilość jaskiń zachęca do powrotu w te miejsce, zwłaszcza do tych dostępnym jedynie nurkowo.
2023.10.01. Puchar 12 Wzniesień. Kozia Góra
W niedzielne południe wybrałem się z Cygańskiego Lasu na Kozią Górkę. Ze względu na ogromny tłok do schroniska nawet nie próbowałem się dostać. Schodziłem wzdłuż starego toru saneczkowego na Błonia. Na szlaku spotkałem Wandę i Jurka Ganszerów. Pogoda dopisala.
2023.09.14-17 Kaniony. Alpy Karnickie Włochy
2023.09.17 Zadni Mnich i Mnich
Kamil Przemyk
Bardzo przyjemne wspinanie, ładna pogoda. Zadni Mnich po grani, Mnich drogą klasyczną.
2023.11.17-19 Speleokonfrontacje
Zosia Gutek
Agnieszka Krawczyk - BCK
Łukasz Mazurek
Tomasz Stryczek
Ewa Stryczek - Osoba Towarzysząca
Wojciech Jasiak
Podczas Speleokonfrontacji mieliśmy przyjemność wysłuchać poprzednich organizatorów Speleokonfrontacji: Andrzeja Kozika, Izę Włosek, Włodzimierza "Rowera" Matejuk, Grzegorza "Docenta" Badurski, Kornelię Dubiel. Poznaliśmy genezę powstania Speleokonfrontacji oraz ciekawe historie związane z nimi.
Zakończenie sezonu odbyło się w Schronisku młodzieżowym w Rajczy. Zaczęliśmy od prezentacji, każdy z chętnych prelegentów mógł opowiedzieć o swoich jaskiniowych (i nie tylko) podbojach. Usłyszeliśmy o wyprawie dwóch grup do Francji m. in. do jaskini Pierre Saint Martin, Kudłaty opowiedział o wyprawie na skitury do Iranu i wyprawie do jaskiń w 2018 roku. Był też akcent canyoning’u (kanioningu) i wyprawa do jaskiń na Słowenii.
Nie zabrakło ogniska w ten chłodny wieczór, po którym kursanci z sezonu 2022/2023 pokazali zbiorczą prezentacje z całego roku kursu – a w niej kilka ciekawych filmików z mokrych zimowych przejść w jaskiniach.
Po prezentacji przystąpiono do chrztu! Kursanci połączeni wyblinkami: Marta Dudek, Marlena Magiera, Kamil Przemyk, Filip Perek, Tymoteusz Siedloczek, a także Karolina Barciszewska-Kozioł – to oni zdobyli blachy klubowe, które teraz mogą nosić z dumą!
Bo chrzcie zabrzmiała głośno muzyka i tańce trwały do późnej nocy, albo jak kto woli do wczesnego rana.
Było nas ponad 30 i bawiliśmy się świetnie!
Marlena Magiera
2023.08.28 Bielsko-Biała
Jerzy Ganszer
Spotkałem starego członka Klubu - Stanisława Dudzika. On pozdrawia wszystkich w Klubie!
Jerzy Pukowski
Jerzy Ganszer
Odbyła się wizyta u Członka Honorowego SBB Piotra Beczały. Było bardzo miło. Powspominaliśmy stare czasy! Piotr na pierwszym planie, z tyłu Pukuś.
Zdzisław Grebl
Beata Burdynowska - Weteran
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Elżbieta Imielska
Agnieszka Gądek
Lidia Ganszer - Osoba Towarzysząca
Michał Ganszer - chwilowo
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Wacław Michalski
Honorata 'Honka' Kaczmarek - Były Członek Klubu
Błażej Nikiel
Jerzy Ganszer
To były zdjęcia Agnieszki. Tam też były jaskinie!
Jerzy Pukowski
Agnieszka Gądek
Dawid Jędrysek
Adam Bailon
Zuzanna Honisz
Jarosław Biliński
Małgorzata Bugalska-Ganszer
Michał Ganszer
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Mateusz Kochut
Paulina Kohut
Katarzyna Szczerba - Były Członek Klubu
Wojciech Stachowiak - Były Członek Klubu
Paweł Gądek
Maja Jędrzejewska
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Paweł Kasperkiewicz - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Izabella Manda-Rosner
Jakub Krajewski
Elżbieta Jasiak
Wojciech Jasiak
Błażej Nikiel
Karolina Barciszewska-Kozioł
Elżbieta Imielska
Rafał Konior- Fanklub Speleoklubu Bielsko-Biała
Małgorzata Toczyłowska
Grzegorz Więcek
Rafał Stańczuk - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Zofia Gutek
Jerzy Ganszer
plus wiele osób towarzyszących
Duża część osób wysłuchała wykładu Apoloniusza Rajwy ze Speleoklubu Tatrzańskiego i Katarzyny Biernackiej ze Speleoklubu Warszawskiego. Tutaj zdjęcia ze spotkania "kliknij", po pewnym czasie większość zostanie usunięta /można kopiować!/.
Jak ktoś chce coś mądrego dopisać to niech uzupełnienie przyśle do autora i jego materiał zostanie umieszczony poniżej.
2023.05.08 Jeleśnia
Wanda Ganszer - Fanklub Speleoklubu Bielsko-Białą
Jerzy Ganszer
Wizyta u Weterana Jana Dunata z Jeleśni. Na zdjęciu to ten po prawej stronie. Z tyłu na ścianie figurki wykonane przez Jana.