Wacław Michalski
niedziela, 21 kwiecień 2024 17:31

2024.04.25 Megonky

Gabriela Michalska
Wacław Michalski
Kamieniołom, geopark Megonky, Mosty u Jablunkowa, ale po słowackiej stronie granicy. Miejsce odkryła Beata i Paweł, od dłuższego czasu obiecywaliśmy sobie że je odwiedzimy. Fajne kamienne kule w piaskowcach. Nikt nie wie ponoć jak mogły powstać w naturalnych warunkach. Przy okazji jest tam reklamowana też "cyklotrasa", kółko na pograniczu Polski, Czech i Słowacji, ale nie mieliśmy rowerów
niedziela, 17 marzec 2024 17:26

2024.02.24-03.11 Tajlandia

Wacław Michalski
Ampy - Tajlandia
Claire - Francja
John - boss, Belgia
Gery - Belgia
Jean Marie - Francja
Paul Cal - Wielka Brytania
Yohan - Belgia
Miałem przyjemność uczestniczyć w kolejnej wyprawie do Tajlandii. To belgijski projekt Johna z międzynarodową obsadą. Plan był prosty, północno-zachodnią część kraju zajmują wapienne wzniesienia i góry. W zeszłym roku, uczestnikiem była wówczas też Lena Koprowska, rozeznaliśmy i połączyliśmy w jedno.. system trzech jaskiń nazwany jako Long Snake Cave. Łączna długość ponad 7 kilometrów, ale większość niemal w jednym ciągu, co pozwala na około 4 -5 kilometrowe spacery. W tym roku mieliśmy przyłączyć dalsze dziury z okolicy. Pomimo naszych starań, kilometrów wędrówek w terenie, sprawdzaniu każdego leja i zbadaniu 14 jaskiń w tym w większości nowych, nie udało nam się przebić do naszego systemu. Niemniej można powiedzieć, że mamy też sukcesy: jaskinię Tam Pha Puek wydłużyliśmy dwukrotnie, jej głębokość to teraz 246m, ale w tajskich warunkach, stała się czwartą co do głębokości dziurą w tym kraju, łączna długość pomierzonych, nowych korytarzy w odkrytych jaskiniach to ponad 4,2 km, no i w ostatnim dniu ..."wisienka na torcie". Wchodzimy do zawaliska w otworze, który znalazła Claire, przejście między wantami przypomina Beskidy, po kilkunastu metrach ciorania staję nad studzienką, 8m zjazdu, słyszę wodę, jeszcze trochę przeciskania i jestem w kolektorze wodnym, korytarze coraz szersze, myte, dnem płynie strumień, po ok 150-200m wchodzimy do gigantycznej sali zamkniętej progiem. Brak lin, czasu, widać olbrzymi korytarz ciągnący się w kierunku Snake Cave...wracamy. W tym roku już tego nie zbadamy, ale jest gdzie wracać, to na pewno ten sam ciek, który wypływa w Snake Cave w jej dolnej części. Gdyby to połączyć, będzie dziura w pierwszej trójce w Tajlandii.
niedziela, 28 styczeń 2024 20:06

2024.01.28 Skalica Ustroń

Gabriela Michalska
Wacław Michalski
W Ustroniu, przy ulicy Nadrzecznej jest niewielka górka Skalica ze ścieżką przyrodniczą. Jest tam stary kamieniołom w którym mamy ponoć splanowane dwie dziurki w tym jaskinię Przechodnią. Po lewej stronie jest też skałka obita ringami i plakietkami. Można potrenować wspinaczkę a nawet nasze techniki jaskiniowe. Wszystko 5 minut od parkingu. Sam jestem zdziwiony tym odkryciem. Polecamy na spacer.
sobota, 13 styczeń 2024 16:51

2024.01.06 Kurs w Czarnej

Olga Kraszewska
Katarzyna Wieckowska
Monika Wróbel
Wojciech Chroszcz
Maciej Jeziorski
Adam Jakubczyk
Łukasz Kosiński
Filip Pukmiel
Mateusz Wielke
Sylwia Wójcik
Wojtek Jasiak
Tomasz Grzegrzułka
Wacław Michalski
Kurs udał się do Jaskini Czarnej. Pogoda słaba, odwilż a nawet deszcz, na podejściu okropne błoto. Pomimo tych przeciwności zrobiliśmy ładną pętlę przez Partie Królewskie a nad jeziorem w Smoluchu gotowaliśmy barszczyk i herbatkę. Niemal każdy kursant dostał jakieś zadanie, umiejętności rosną. Forma jest dobra, nikt się nie uskarżał, mimo że skończyliśmy dość późno i można się było zmęczyć. Wyjście z jaskini górnym otworem i zjazd ścianą już zupełnie w innych, zimowych warunkach. Miło nam było gościć na akcji samego prezesa z Sylwią. Instruktorzy zadowoleni z postępów, kursanci chyba też, choć wstydzą się pisać na razie sprawozdania. Końcem stycznia Miętusia, musimy tylko dotrenować wiązanie węzłów.
niedziela, 26 listopad 2023 16:41

2023.10.20 - 11.14 Trekking w Himalajach

Elżbieta Jasiak
Ewelina, osoba towarzysząca
Wojtek Jasiak
Łukasz Piechocki
Franek Wawrzuta AKPG BB
Wacław Michalski
Mieliśmy okazję odbyć kultowy dla każdego miłośnika gór treking do bazy pod Everestem sławną doliną Khumbu oraz przejście przez przełęcz ChoLa i powrót doliną Ngozumpa. Osiemnaście dni maszerowania po najwyższych górach na ziemi. Człowiek uświadamia sobie dopiero ich potęgę, kiedy idzie jedną doliną przez tydzień żeby zobaczyć Everest, dostaje zadyszki gdy wchodzi na Kala Pattar ledwie 5648 m npm (bywają różnie podane wysokości !) i niedotlenia się i marznie przez 10 dni powyżej 4800. Kapitalna przygoda, dostałem zaproszenie od głównych organizatorek, obie dziewczyny ogarnęły większość tematu (dzięki !!) i gdyby ktoś się skusił na powtórkę odsyłam do Eli i Eweliny. Zobaczyliśmy wszystkie te magiczne miejsca, które dotychczas tylko znałem ze sprawozdań wypraw himalajskich czy książek: lotnisko Lukla, Namche Bazar, klasztor Tengboche, Gokyo, Katmandu, buddyjskie stupy na tle śniegów, karawany jaków, szerpów dźwigających ciężary, lasy rododendronów i pachnące ziołami hale, topniejące lodowce, Chomolungmę, Cho Oyu, Makalu, Ama Dablam czy Lhotse z południową ściną gdzie zginął Kukuczka. Możemy opowiadać długo... i tak zrobimy, dostaniecie zaproszenie na wspomnienia i prelekcję.  W tym samym czasie podobny treking zrobiła Majka i Adam, góry są tak wielkie, że mimo planów nie spotkaliśmy się jednak !
wtorek, 19 wrzesień 2023 08:20

2023.09.17 Rozpoczęcie nowego kursu

Robert Bereta
Małgorzata Błaszczyk kurs
Olga Kraszewska kurs
Monika Wróbel kurs
Katarzyna Więckowska kurs
Mateusz Wielke kurs
Łukasz Kosiński kurs
Adam Jakubczyk kurs
Maciej Jeziorski kurs
Wojciech Chroszcz kurs
Filip Pukmiel kurs
Tomek Grzegrzułka
Bartosz Brzezinka
Ela Pikania
Sylwia Wójcik
Wojtek Jasiak
Tomek Motoszko
Dawid Jędrysek
Wacław Michalski
Nowy kurs miał pierwsze zajęcia. Jaskinia Słonia u Roberta jest nieoceniona i bardzo dziękujemy za udostępnienie sali na zajęcia. Sprawnie i dość intensywnie wprowadziliśmy nowych kursantów w pierwsze tajniki sprzętowe. Widać duże zaangażowanie i entuzjazm kursantów. Szefem szkolenia przypinamy jest Bartosz, który ogarnia wszystko organizacyjnie, chwała mu. Sporo klubowiczów dołączyło i zaangażowało się też w szkolenie koleżeńskie, co bardzo ułatwiło i pomogło dopilnować sprawnego operowania sprzętem. Murzyn i Wacek ciągniemy jeszcze, ale niewątpliwie przydałyby się młode siły instruktorskie !!. Na zdjęciu właściciel sali i nasze kursantki.
czwartek, 13 lipiec 2023 22:20

2023.07.06-09. Letni Obóz Tatrzański

Marta Dudek
Paweł Kanik
Kamil Przemyk
Przemek Pyrek
Tymoteusz Siedloczek
Bartosz Brzezinka
Dawid Jędrysek
Beata Michalska-Kasperkiewicz
Tomasz Grzegrzułka
Wacław Michalski
na sobotę dojechali też jako osobna grupa
Sylwia Wójcik
Gosia Toczyłowska
Wojtek Jasiak
Bartek Golik
Łukasz Piechocki
Kamil Polański, z planem akcji do Śnieżnej
na ognisku gościnnie kilku jeszcze dodatkowych znajomych
Bardzo udany obóz, dobra pogoda, piękne lato, niebanalne dziury, udane ognisko, długie rozmowy, intensywnych kilka dni chodzenia po jaskiniach. Długo by pisać.... obiecali wrażenia przedstawić kursanci. Dla porządku sprawozdawczego zamieszczamy gołe informacje. Czwartek zrobiliśmy oba dna w jaskini Marmurowej, piątek trochę luźniej Małołącki Tunel, sobota akcja najtrudniejsza i godne wyzwanie. Murzyn idzie z grupą do Ptasiej, Bartosz i ja z drugą grupą do Lodowej Litworowej. Kursanci, Dawid i Bartosz robią mijankę, wchodzą jedną jaskinią a wychodzą drugą. Tomek i ja zabezpieczamy powroty w tej samej jaskini. Akcja jaskiniowa dopracowana perfekcyjnie, spotkanie w połączeniu prawie na minuty, szybka zmiana i wychodzimy. Trawers tej klasy na kursie, to naprawdę dobry wyczyn. Naszym kursantom gratulujemy. Ja oficjalnie przepraszam natomiast zainteresowanych, mój pomysł na powrót na bazę trochę się wydłużył...sorki. I tak jednak w niedzielę zdążyliśmy jeszcze zrobić wycieczkę do Kościeliskiej i szkolenie TPN z Jankiem Krzeptowskim. Starsi stażem koledzy w sobotę zdobyli Marmurową, sprawozdanie już jest na stronie.
poniedziałek, 05 czerwiec 2023 11:33

2023.06.03-04 Tatry

Marta Dudek
Marlena Magiera
Kamil Przemyk
Filip Perek
Łukasz Piechocki
Bartosz Brzezinka
Wacław Mchalski
Jako wyjazd kursowy zdobyliśmy Litworową do Magla i Pod Wantą do dna. Bardzo sprawna akcja, świetna pogoda, urocze widoki. Marta jako "kierowniczka" tego wyjścia obiecała opisać wrażenia kursantów, więc czekajcie na wpis z emocjami
Marta Dudek
Marlena Magiera
Filip Pyrek
Tymoteusz Siedloczek
Michał Żukowski
Przemek Pyrek
Tymek, syn Filipa OT
Bartosz Brzezinka
Wacław Michalski
Zajęcia wspinaczkowe z naszymi kursantami. Obwieszeni sprzętem trenowaliśmy wspinaczkę z samodzielną asekurację tradową, motanie stanowisk, zjazdy, prusiki. Forma i umiejętności rosną, eliminujemy ostatnie niepewności. Dopisała nam piękna pogoda co pozwoliło naprawdę efektywnie wykorzystać te dwa dni. Oczywiście zaliczony piękny biwaczek pod Okiennikiem Skarżyckim. Na skałach spotkanie z Ewą Rutkowską i Asią Micherdzińską z kolegą.
czwartek, 04 maj 2023 18:10

2023.05.1-3. Salina Turda, Rumunia

Gabriela Michalska
Wacław Michalski
W majowy weekend zwiedzaliśmy Rumuńską Transylwanię. Klasyki: zamki, miasta, ciekawostki przyrodnicze. Było pięknie, ale chcemy rekomendować, szczególnie miejsce interesujące też dla grotołazów, starą kopalnię soli w mieście Turda - Salina Turda. Udostępnione jest kilka chodników i olbrzymia, głęboka na ok 100m komora z jeziorem na dnie, gdzie można popływać łódkami. Na ścianach są piękne solne nacieki.
Strona 1 z 4