Paweł Gądek
środa, 10 styczeń 2024 14:01

2023.12.31 Eksploracyjne podsumowanie roku

Paweł Gądek

W 2023 roku zorganizowałem 50 wyjazdów eksploracyjnych/inwentaryzacyjnych, 8 eksploracji powierzchniowych, 3 zwiedzania jaskiń beskidzkich. W sumie pomierzyliśmy około 700 metrów i odkryliśmy około 300 metrów nowych korytarzy, z uwagi na długotrwałą eksplorację Szczeliny Wytrwałych odkryliśmy tylko 5 nowych jaskiń. Największe odkrycia to Górne Partie w Lotnych Piasków (200 m) i duża sala w Szczelinie Wytrwałych.
piątek, 06 październik 2023 20:38

2023.10.05 Wielkie otwarcie jaskini

Tomasz Kochel
Mateusz Kohut
Grzegorz Więcek
Mateusz Cieślar
Grzegorz Szalbot - Grupa Malinka
Mikołaj Korczyk - Sekcja Młodzieżowa SBB
Sebastian Korczyk - Były Członek Klubu
Ines Korczyk - Fanklub SBB
Paweł Gądek

To był 16 typowo eksploracyjny wyjazd do tej jaskini i nadszedł czas na wielkie otwarcie. Eksplorowaliśmy to od lipca tamtego roku. Dzisiaj po kilku godzinach eksploracji otwarło się przejście do nieznanych partii. Po przejściu niewielkiego zwężenia od razu moim oczom ukazała się wielka sala. Po chwili wszedł Mateusz K. Jego komentarz po zobaczeniu wielkiej przestrzeni zapadnie wszystkim w pamięć. Ostatecznie do nowej sali wszedł Paweł, Mateusz, Tomek i Mikołaj. Sala mniej więcej ma wymiary 4 na 5 m na 20 m długości. Dalej znajduje się spore jeziorko w którym zaobserwowaliśmy liczne studniczki tatrzańskie. Niestety dalsze przejście na chwilę obecną będzie bardzo trudne. Mimo wszystko eksploracja będzie kontynuowana, a w jaskini zostało jeszcze kilka ciekawych miejsc do sprawdzenia. Na chwilę obecną długość jaskini około 100 m.
piątek, 22 wrzesień 2023 20:19

2023.09.21 Eksploracja beskidzka

Mateusz Kohut
Tomasz Kochel
Grzegorz Więcek
Sebastian Korczyk - Były Członek Klubu
Mikołaj Korczyk - Sekcja Młodzieżowa SBB
Ines Korczyk - Fanklub SBB
Paweł Gądek 

Kontynuacja eksploracji zimnego otworu na Malinowie. Po 1,5 roku od rozpoczęcia eksploracji i wielu wyjazdach znajdujemy się już około 10 metrów pod powierzchnią. Widać dalszą kontynuację. Dodatkową motywacją są liczne nietoperze wlatujące do szczeliny. Na zainstalowanej w środku fotopułapce udało się nagrać jak wlatują i potwierdzić, że eksplorujemy we właściwym kierunku.
poniedziałek, 10 lipiec 2023 10:22

2023.07.09 Eksploracja beskidzka

Bronisław Gądek - Osoba Towarzysząca
Paweł Gądek 

Eksplorowaliśmy otwór w nowym rejonie. Zapowiadało się beznadziejnie jednak po 2 metrach odsłoniliśmy głęboką szczelinę. Przewiew ekstremalnie silny, kamienie wpadają do jakiejś przestrzeni niosąc wyraźne echo i zapowiada się ciekawie. Jednak nie udało się jeszcze dostać do środka. Eksploracja będzie kontynuowana.
poniedziałek, 10 lipiec 2023 10:15

2023.07.06 Eksploracja Dziurawa Sala

Tomasz Kochel
Mateusz Kohut
Paweł Gądek - grupa wsparcia

Dalsza eksploracja jednej z nowych jaskiń beskidzkich. Tomasz i Mateusz w celu dokonania nowych odkryć weszli i wyszli z jaskini czterokrotnie. Warto dodać, że każde kolejne wejście było trudniejsze i zajmowało coraz więcej czasu. To poświęcenie niestety nie spowodowało odkrycia nowych metrów. W tym czasie Paweł jako grupa wsparcia kibicował grupie eksploracyjnej z powierzchni.
poniedziałek, 24 kwiecień 2023 09:16

2023.04.20 Eksploracja beskidzka

Tomasz Kochel
Paweł Gądek

Po zimowej przerwie wróciliśmy do eksploracji lodowej jaskini na Malinowie. W środku widać jeszcze dużo lodu. Jeszcze kilka wyjść i zejdziemy w dół do niedostępnej narazie szczeliny. Podczas eksploracji było słychać w środku obryw lodowy.
poniedziałek, 24 kwiecień 2023 09:12

2023.04.23 Jaskinia Lotnych Piasków

Tomasz Kochel
Paweł Gądek

Krótkie wyjście na pomiary do Lotnych Piasków. Pomierzone około 70 metrów. W jaskini nadal dużo nietoperzy.
poniedziałek, 12 wrzesień 2022 18:51

2022.09.11 Jaskinia Lotnych Piasków

Grzegorz Więcek
Paweł Gądek 

Dalsza eksploracja, w sumie odkryliśmy kilkadziesiąt nowych metrów, jednak już mniej obszernych. Udało się również wspiąć jednym z kominów, a następnie od góry podejść do drugiego. Dalej znajduje się spore zawalisko z mniejszymi salkami. Eksploracja będzie kontynuowana
niedziela, 04 wrzesień 2022 22:58

2022.09.04 Eksploracja jaskini Lotnych Piasków

Tomasz Kochel
Grzegorz Więcek
Łukasz Honkisz
Paweł Gądek 
+ 6 Osób Towarzyszących

Początkowo oprowadziliśmy kilka chętnych osób po jaskini. Puźniej po chwili odpoczynku część osób poszła już do domu, natomiast ja, Tomek i Grzechu poszliśmy kopać spowrotem do jaskini. Po chwili kopania i usunięciu kilku luźnych skał zobaczyłem kilkumetrową szczelinę, która jak zwykle nie zachęcała do wejścia. Po jej pokonaniu zobaczyłem zagruzowaną studzienkę sprowadzającą jak się wydawało do następnej podobnej szczeliny. Zacząłem zrzucać kamienie w dół i już po chwili okazało się że podemną znajduje się pusta przestrzeń, a kamienie lecą głęboko w dół. Po odkopaniu zszedłem 3 metry w dół i zobaczyłem 5 metrową studzienkę, jak się okazało ślepą oraz dużą salę na wprost. Udało nam się przedostać do kolejnej szczeliny równoległej do znanych wcześniej korytarzy. Odkryliśmy dwie duże sale. Największe w tej jaskini. Wysokość osiąga 8 do 10 metrów, długość kilkanaście, a szerokość około 3. W stropie widać liczne kominy. Niestety po kilkudziesięciu metrach głównego ciągu dalsze przejście było już zablokowane. To będziemy próbować przekopać następnym razem. Istnieje też możliwość przejścia dalej górą wspomnianymi kominami. Widać że powyżej są kolejne już mniejsze piętra jaskini. Na chwilę obecną długość całej jaskini szacuję na ponad 500 metrów, co stawia ją w pierwszej dziesiątce jaskiń Beskidzkich. Kolejne odkrycia już wkrótce, gdyż zostało sporo miejsc do sprawdzenia w nowych korytarzach.
poniedziałek, 16 maj 2022 21:34

2022.05.16 Jaskinia na Chórze

Grzegorz Więcek
Bronisław Gądek - Osoba Towarzysząca
Paweł Gądek

Poszliśmy na Skrzyczne do jaskini na Chórze 1 i 2. Wykonane wcześniej pomiary wskazywały na niewielka odległość korytarzy tych jaskiń. Udało się od razu nawiązać kontakt głosowy, a następnie świetlny. Po dość krótkiej eksploracji udało się połączyć obie jaskinie. Przeszliśmy trawers miedzyotworowy w jedną stronę. W drugą jeszcze nikt nie przeszedł. Długość jaskini po połączeniu to ponad 40 m, dokładne dane będą po pomierzeniu połączenia. Potem odkryliśmy jeszcze kilka metrów korytarza.
Strona 1 z 6